Jedna rzecz, którą powinieneś wiedzieć przed zakupem oczyszczacza powietrzaPowietrze w naszych domach jest często bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, otoczeni dywanami, zasłonami, meblami i innymi materiałami, które zatrzymują kurz, sierść zwierząt domowych i inne alergeny. Jeśli jesteś wrażliwy na alergeny lub opary chemiczne - lub jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, w którym na zewnątrz panuje duży ruch uliczny lub trwają prace budowlane - oczyszczacz powietrza może być idealnym rozwiązaniem dla Twojego domu. Oczyszczacz powietrza usuwa zanieczyszczenia z powietrza w pomieszczeniach przy użyciu kilku różnych strategii. Jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy dla Ciebie?

Jak działa oczyszczacz powietrza

Kiedy zanieczyszczamy powietrze w pomieszczeniach, zatrzymujemy szkodliwe zanieczyszczenia w środku. Istnieje jednak kilka metod, które mogą nam pomóc w wydostaniu tych zanieczyszczeń z powrotem na zewnątrz.

  • Filtracja: Dobry oczyszczacz powietrza będzie miał wysokiej jakości filtr, który wychwytuje zanieczyszczenia do poziomu submikronowego, w tym małe cząstki, takie jak kurz, sierść zwierząt domowych, dym i zapachy. Najlepsze filtry nazywane są filtrami HEPA i potrafią wychwycić 99% alergenów o wielkości do 0,3 mikrona - to 30 razy mniej niż ludzki włos.
  • Jonizacja: Jest to proces zappingu cząsteczek z ładunkiem, który przyciąga inne jony i powoduje ich wypadnięcie z powietrza. Cząsteczki takie jak pyłki, kurz i bakterie są naładowane ujemnie i są przyciągane przez dodatnio naładowane jony w powietrzu.
  • Światło ultrafioletowe: Światło UV jest w stanie zniszczyć zarazki i inne patogeny, nie pozostawiając po sobie żadnych szkodliwych produktów ubocznych. Lampy UV mogą być również stosowane do zabijania bakterii i zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, takich jak roztocza i owady.

Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA

Filtry HEPA (high-efficiency particulate air) to złoty standard dla oczyszczaczy powietrza. Filtry te są w stanie usunąć z powietrza niezwykle małe cząsteczki, takie jak kurz, pyłki i sierść zwierząt domowych. Filtry HEPA są wykonane z materiałów, które mają bardzo małe pory i są w stanie zatrzymać cząsteczki o wielkości mikrona. Dzięki temu świetnie radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń powietrza, które normalnie są niewidoczne gołym okiem, takich jak kurz, roztocza, pyłki i sierść zwierząt domowych. Filtry HEPA są stosowane w wielu produktach, w tym w odkurzaczach, oczyszczaczach powietrza i sprzęcie szpitalnym. Istnieją dwa rodzaje filtrów HEPA: elektrostatyczne i włóknowe. Elektrostatyczne filtry HEPA są używane w zastosowaniach medycznych, są drogie i trudne do czyszczenia. Filtry fiber HEPA są najczęściej stosowane w oczyszczaczach powietrza.