Mały ogród to duże możliwości! Jakie trawy, zioła i byliny posadzić, aby zachwycał?Coraz częściej w miastach jak i na wsiach pojawiają się domy z niewielkimi ogrodami. Jednak niewielka powierzchnia ogródka nie wyklucza jego pięknego i użytecznego zagospodarowania. Zdecydowanie można to zrobić - i to bardzo łatwo! Wystarczy tylko wiedzieć, jakie wymagania mają poszczególne rośliny i które z nich nadają się do niewielkich powierzchni. Jeśli wybierzemy odpowiednie kwiaty, bylinytrawy czy zioła i dopasujemy je do naszych możliwości, będziemy cieszyć się pięknym ogrodem.

Ogród pełen ziół - jakie wybrać do małej powierzchni?

Warto wybrać te zioła, które są mało wymagające w uprawie. Warto zastanowić się nad posadzeniem ich w doniczkach lub drewnianych skrzynkach - dzięki temu nie tylko oddzielimy od siebie poszczególne uprawy, ale i łatwo postawisz je na tarasie czy między ścieżkami. Możesz też dzięki temu łatwo podzielić rośliny wedle tego, czy wolą cień czy słońce - a w małym ogrodzie często nie ma wielkiego wyboru, jeśli chodzi o nasłonecznienie stanowiska. Warto postawić na rośliny mało wymagające i nie potrzebujące dużo miejsca. Są to między innymi:

 • Bazylia - łatwo się ją uprawia, ale woli stanowiska bardziej nasłonecznione. Warto uprawiać ją w doniczkach, ponieważ raczej nie zimuje, więc w chłodnych porach roku dobrze wstawić bazylię do domu. 
 • Pietruszka - również łatwa w uprawie, rośnie właściwie w każdych warunkach.
 • Oregano - można na słonecznych stanowiskach. Nie wymaga chowania na zimę.
 • Tymianek - rośnie w małych krzaczkach. Można wysiać go razem w bazylią, gdyż w czasie zbyt mroźnych zim zioło może wymagać przeniesienia w cieplejsze miejsce.
 • Melisa - to również zioła zimujące, doskonale nadające się do hodowli w doniczkach
 • Mięta - to jedno z najłatwiejszych w uprawie ziół, jest mrozoodporna i bardzo szybko się rozrasta

Mały ogród może być kolorowy - wybierz byliny!

Marzeniem wielu zapalonych ogrodników jest kwitnący, kolorowy ogród. Na małej powierzchni oczywiście nie jesteśmy w stanie zasadzić całych rzędów kwiatów czy wielkich kwitnących krzewów, ale warto tutaj postawić na konkretny typ roślin - byliny. Są one doskonałym wyborem do niewielkiego ogrodu, ponieważ najczęściej są niewielkie, wieloletnie i zimują w gruncie. Mają tez najczęściej niewielkie wymagania bytowe. Jakie polecane są więc do niewielkich powierzchni? Najlepiej wybrać:

 • Krwawniki - mają one bardzo ładne, drobne kwiaty. W dodatku występują w wielu odmianach. Nadają się do ogrodów, gdzie mamy bardzo dużo słońca.
 • Jeżówki - polecane dla tych, którzy lubią pszczeli ruch w ogrodzie. W dodatku jeżówki rosną dość wysokie, ale w wąskich kępkach - dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca.
 • Maki - idealne do małych rabatek, a ich intensywny kolor doskonale uzupełnia ogród
 • Żurawki - świetne do ogrodów, gdzie większość dnia panuje cień
 • Tawułki - ich kolorowe liście doskonale urozmaicają ogród
 • Liatry - piękna bylina o fioletowych kwiatach, rośnie w kępkach ku grze, dzięki czemu nie zajmuje miejsca, a jest naprawdę efektowna 

Ozdobne trawy - idealne uzupełnienie ogrodu.

Na niewielkiej powierzchni nie przyjmą się raczej duże drzewa czy krzewy. Nie tylko ze względu na warunki ale i na to, że zajmą większą, a czasami nawet i praktycznie całą przestrzeń ogródka. Dlatego wiele osób wybiera najróżniejszego rodzaju trawy ozdobne - pozwalają one urozmaicić ogród ale i delikatnie odgrodzić się od sąsiada. Najpopularniejsze są dziś trawy pampasowe z rozłożystymi kępami, które doskonale rosną przy płotkach czy siatkach, osłaniając je od sąsiadującej przestrzeni. Inną egzotyczną trawą jest miksant chiński, z wysokimi pióropuszami, świetny do zagęszczenia nasadzeń w ogrodzie zamiast krzewów. Tam, gdzie chcemy wykonać ładne grządki - np. przed domem, świetna będzie hakonechloa smukła, układająca się w zwiewne kępy.

Jak widać, sposobów na urządzenia niewielkiego ogrodu jest naprawdę wiele, Najważniejsze jest to, aby odpowiednio dobrać rośliny - szczególnie jeśli nasz ogródek jest naprawdę mały i w każdej jego części panują takie same warunki np. nasłonecznienia. Wybierając rośliny o umiarkowanych wymaganiach, rosnące raczej w górę i wąsko lub nadające się do donic możemy stworzyć piękne miejsce, w którym odpoczniemy i spożytkujemy swoje ogrodnicze pasje.