Co musisz wiedzieć o deklaracjach podatkowych?

Każdy podatnik musi rozliczyć się co rok z fiskusem. Co oznacza ,,każdy podatnik"? Czyli osoba, która w minionym roku pracowała na etacie lub na mocy umowy zleceniowej, na terenie Rzeczpospolitej. Niestety, mimo że mamy obowiązek rozliczyć się z podatków cyklicznie, co rok, nadal temat ten pozostawia wiele niewiadomych. Do kiedy złożyć dokumenty? Co grozi za nie zrobienie tego? Co mogę odpisać od podatku? Jak działa program do pit i jak z niego skorzystać? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Termin złożenia dokumentów

W tym roku termin złożenia wypełnionych deklaracji podatkowych to 2 maja. Zawsze czas mijał ostatniego dnia kwietnia, jednak w tym roku, na korzyść podatników, termin został minimalnie wydłużony z uwagi na to, że 30 kwietnia wypada w dzień niepracujący dla urzędów skarbowych. Należy bardzo uważnie śledzić ten termin, ponieważ pominięcie go może słono kosztować. Jeśli zalogowałeś się do serwisu, który wypełnia deklaracje podatkowe drogą elektroniczną, nie masz się o co martwić. W takiej sytuacji Twój PIT https://www.podatnik.info/program-do-pit zostanie automatycznie wypełniony na podstawie danych zebranych o Tobie przez dział administracji. W takim wypadku jednak nie możesz odpisać nic od podatku, zaznaczyć ulg czy przeznaczyć swój 1% na wybrana organizację dobroczynną. Co się stanie jeśli miałeś zamiar oddać deklaracje podatkową w tradycyjnej, papierowej, formie? W tym wypadku mogą czekać Cię surowe kary. Jedną z nich jest kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych. Drugą zaś jest kara ograniczenia wolności. W najgorszych przypadkach mogą wystąpić obie z nich na raz.

Co mogę opisać od podatku i jakie ulgi mi przysługują?

Ulgi podatkowe i kwoty odpisane od podatku to ta przyjemniejsza strona medalu podatkowego. Tak naprawdę jest wiele ulg, z których możesz skorzystać ale o tym nie wiesz.

Oto kilka z nich:

  • Ulga rehabilitacyjna (należy dostarczyć zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania leków lub orzeczenie o niepełnosprawności),

  • Ulga prorodzinna (należy dostarczyć odpis aktu urodzenia, potwierdzenia bycia opiekunem lub zaświadczenie o uczęszczaniu przez dziecko do szkoły),

  • Ulga dla krwiodawców (należy dostarczyć potwierdzenie oddania danej ilości krwi ze stacji krwiodawstwa),

  • Zwrot niezależnie pobranych świadczeń (należy dostarczyć dowód zwrotu świadczeń),

  • Odliczenie składek zdrowotnych (należy dostarczyć RMUA lub dokument potwierdzający zapłacenie lub pobranie składek).

  • Jest zaledwie część kwot, które możesz odpisać od podatku. Dlatego zachęcamy do bliższego zapoznania się z tym tematem.

 

Czego potrzebuję do wypełnienia e-deklaracji online?

Do wypełnienia e-deklaracji online potrzebujesz jedynie komputera, sprawnie działającego Internetu i swoich najważniejszych danych. Pamiętaj o tym, aby wszystkie informacje były wpisane poprawnie. Formularz jest bajecznie prosty jeśli chodzi o proces uzupełniania go więc nie musisz się martwić urzędową nomenklaturą.

 

Dane, które musisz wpisać w swojej e-deklaracji PIT:

  • imię i nazwisko,

  • numer PIT,

  • identyfikator podatkowy NIP,

  • kwotę przychodów z ostatniego rozliczenia podatkowego.